Достапни линкови

Во Минск преговори за конфликтот во Украина


Белоруското министерство за надворешни работи соопшти дека претставници на Украина, Русија, проруските сепаратисти и ОБСЕ денеска ќе се состанат во Минск за да разговараат за украинскиот конфликт. До ова доаѓа поради растечката загриженост на меѓународната заедница за можна натамошна ескалација на борбите по изјавите на сепаратистите дека биле подготвени на освојување нови територии. Од почетокот на конфликтот во април лани досега загинале над 5 илјади и 100 луѓе.

XS
SM
MD
LG