Достапни линкови

Најмалку 25 загинати во напади во Синај


Египетските власти соопштија дека во неколку симултани напади врз полициски и воени цели во полуостровот Синај загинале најмалку 25 луѓе, вклучувајќи и цивили. Се прецизира дека автомобил бомба бил детониран пред воена база, додека неколку гранати биле истрелани врз неколку контролни пунктови. Нападите врз египетската војска и полиција зачестија откако во 2013 година беше соборен од власт претседателот Мухамед Мурси од Муслиманското братство.

XS
SM
MD
LG