Достапни линкови

МНР: Македонија не го изгубила правото на глас во ОН


Macedonia - Scale of assessments for the apportionment of the expenses of the United Nations - 12Jan2015

Македонското Министерството за надворешни работи соопшти дека неопходниот долг кон ОН бил подмирен и оти Македонија не го изгубила правото на глас во Светската Организација.

Инаку, како што вчера беше објавено, Македонија заедно со уште нелколку земји, поради заостанат долг од 24.606 американски долари кон Обединетите нации, останала без право на глас во Светската Организација.

Имено, во писмото испратено од генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун до претседателот на Генералното собрание, меѓу наведените земји кои должат членарина е и Македонија и поради тоа, како што се наведува, ѝ се одзема правото на глас.

XS
SM
MD
LG