Достапни линкови

Нема нови санкции на САД против Иран, засега


Сенаторот Роберт Менендез

Десетмина американски сенатори ја повлекле поддршката за законот за нови санкции врз Иран поради контроверзната нуклеарна програма на таа земја. Сенаторот Роберт Менендез, демократ од Њу Џерси, еден од предлагачите на предлог законот за нови санкции против Иран изјави дека тој и деветмина други сенатори му испратиле писмо на претседателот Барак Обама во кое го известуваат дека тие нема да го поддржат тој закон се до крајот на март, односно додека се уште има шанси за постигнување политичко решение. Обама најави дека ќе стави вето на законот се додека се во тек преговори со Техеран.

XS
SM
MD
LG