Достапни линкови

35 милитанти убиени во напад во Пакистан


Pakistan - buildings damaged by shelling and air strikes in Mir Ali, North Waziristan tribal region, 22 May 2014.

Во денешните воздушни напади во област долж границата со Авганистан загинале 35 милитанти,соопштија официјални претствници на Пакистан.Меѓу загинатите имало странски борци. Пакистанската армија започна офанзива во Северен Вазиристан во јуни минатата година против пакистанските талибанци и другите милитантни групи. Повеќе од 1.800 милитанти загинаа во операцијата. Пакистан ги засили операциите против талибанците од 16 декември по талибанскиот напад врз воено училиште во Пешавар, кога загинаа 150 луѓе, претежно ученици.
.

XS
SM
MD
LG