Достапни линкови

Нуклеарна соработка на САД и Идија за цивилни целиАмериканскиот претседател Барак Обама и индискиот премиер Нарендра Моди денеска постигнаа договор за повторно обновување на нуклеарната соработка за цивилни цели. Овој договор потпишан во 2008 година, и даде на Индија пристап до цивилната нуклеарна технологија. Говорејќи на заедничката прес-конференција со Обама во главниот град на Индија, Моди рече: "Јас сум задоволен што шест години по потпишувањето на нашиот билатерален договор, ние напредуваме кон комерцијална соработка." "Ова е значаен чекор кој докажува дека може да работиме заедно и да ја подобриме нашата соработка , рече Обама.

XS
SM
MD
LG