Достапни линкови

Украина:Состанок на Советот за Национална Безбедност


Претседателот на Украина Петро Порошенко за денеска закажа состанок на Советот за национална безбедност за да се разгледа начинот на кој Украина ќе одговори на нападот на про руските бунтовници врз градот Мариупол каде вчера загинаа 30 цивили.Набљудувачите на ОБСЕ соопштија дека бомбардирањето врз Мириупол е извршено од територија што ја контролираат проруските бунтовници и дека ракетите паднале околу 400 метри од еден конtролен пункт на украинската војска.

XS
SM
MD
LG