Достапни линкови

Лидерот на бунтовниците изјави дека сапаратистите ја започнале офанзивата во МариуполПро-рускиот лидер на бунтовниците во источниот дел на Украина Александар Закхарченко изјави дека сепаратистите ја започнале офанзивата врз пристанишниот град Мариупол.. Денеска најмалку 20 лица загинаа, а 87 беа повредени во бомбардирањето во Мариупол. За овој напад Киев обвини дека е поддржан од про руските сепаратисти. Руската новинска агенција Интерфакс претходно објави дека бунтовниците го негирале нападот, кој се случи еден ден откако бунтовниците го отфрлија мировниот договор.

XS
SM
MD
LG