Достапни линкови

Киев: 15 загинати во нападот на бунтовниците во Мариупул


Најмалку 15 цивили загинаа денеска кога про руските бунтовници го бомбардираа градот Мариупуљ, важно пристаниште и последен голем град во источниот дел на Украина, што го контролира Киев.Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека во нападот загинале 15 луѓе а 46 се ранети. Овој град досега беше заштитен од судирите меѓу украинската војска и проруските бунтовници, во кои досега загинаа 5 000 луѓе.Про-владините волонтери кои го бранат Мариупољ ветија дека нема да се повлечат од градот. Денеска борбите се интензивираа и во пет-шест други области на источна Украина

XS
SM
MD
LG