Достапни линкови

Нема напредок во ослободувањето на јапонските заложници


Јапонија денеска вети дека до самиот крај нема да се откаже од обидите за спасување на двајцата јапонски заложници на кои припадниците на Исламска држава им се закануваат дека ќе ги убијат ако не добијат откуп од 200 милиони долари.Заменик министерот за надворешни работи Јашухиде Накајама кој се наоѓа во Аман во Јордан рече дека работи деноноќно координирајќи ги напорите за спасување на заложниците.

Меѓутоа судбината на заложниците и денеска е непозната откако синоќа истече рокот што го одредија исламистите.

Милитантите на Исламска држава вчера попладне објавија предупредување на интернет дека одбројувањето почнало пред убиството на 47 годишниот Кенџи Гот и 42 годишниот Харун Јукаве .Агенциите наведуваат дека заложниците се наоѓаат некаде во Сирија.

XS
SM
MD
LG