Достапни линкови

Обама: Пакистан заостанува зад Индија во борбата против тероризмот


Властите во Њу Делхи денеска се подготвуваат за посетата на американскиот претседател Барак Обама пред неговото утрешно доаѓање во дводневна посета.Обама посочи дека Пакистан, заостанува зад Индија во борбата против тероризмот. Обама предупреди дека Пакистан мора да стори повеќе за да ги уништи терористичките засолништа и да ги пронајде лицата што стојат зад терористичките напади во Мумбаи во 2008 година. Односите меѓу Индија и САД се затегнати во последниве години,но Белата куќа објави дека се надева на напредок во однос на климатските промени, одбраната, и економските врски.

XS
SM
MD
LG