Достапни линкови

Излеани реки во неколку региони


Реката Отиња се излеа од коритото во Штип. Фото: Радио Канал 77

Поројниот дожд што зафати делови од Македонија предизвика излевање на водата од речните корита, поплави во некои населени места, прекини на патни правци и на снабдувањето со електрична енергија. Поплавени се земјоделски површини со житни и овошни култури, а направена е и материјална штета во велешкиот, штипскиот, струмичкиот и кумановскиот регион.

XS
SM
MD
LG