Достапни линкови

Умре кралот на Саудиска Арабија


Кралот Абдула кој владееше во Саудиска Арабија од август 2005 година, почина синоќа на 90 годишна возраст, јави саудиската државна телевизија. Тој веќе неколку недели беше во болница со дијагноза воспаление на белите дробови. Абдула кој беше еден од најстарите монаси во светот, на чело на земјата која е најголем произведувач на нафта, ќе го наследи неговиот 79 годишен брат Салман. Тој веднаш ќе ја преземе власта. Смртта на кралот Абдула кој важеше за реформист и умерен во рамките на кралското семејство Сауд, доаѓа во тешко време за земјата од 29 милиони жители и силен сојузник на Соединетите држави. Од една страна цената на нафтата паѓа, а земјата е под напади на џихадистите. Кралот Абдула имал четири сопруги, седум синови и 15 ќерки.

XS
SM
MD
LG