Достапни линкови

Здружението на судии ги осуди протестите за Кежаровски


Здружението на судии на Република Македонија во денешното соопштение ги осудува протестите против судските одлуки и апелира во случајот „Кежаровски“ да не се користат навреди и омаловажувања на судовите.

„Здружението на судии на Република Македонија ги осудува протестите против судските одлуки без разлика што е загарантирано правото на протест на секој, судските одлуки единствено можат да се преиспитуваат во судска инстанца и непримерно е да се попречува работата на судовите и притоа да се користи улична демократија за промена на одлуки кои и тие кои протестираат се свесни дека не можат да ги издејствуваат надвор од институционалното и во судска инстанца преиспитување на судската одлука“, се вели во соопштението.

Од Здружението на судии на Република Македонија апелираат во случајот „Кежаровски“ да не се користат навреди и омаловажувања на судовите и судските одлуки особено што ова не е прв пат, а Здружението, како што е наведено во соопштението, веќе има реагирано на непримерните протести и вокабуларот на омраза што се шири на протестите.

Управниот одбор на Здружението на судиите на Република Македонија денеска одржа седница на која расправаше за протестот одржан пред Апелациониот суд Скопје.

XS
SM
MD
LG