Достапни линкови

Протести во Авганистан против карикатурите на Пророкот Мухамед


Неколку стотици луѓе протестираа во источен Авганистан против објавувањето на карикатури на Пророкот Мухамед во францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Демонстрантите запалиле француско знаме и скандирале „Смрт за Франција“ за време на протестите во главниот град на провинцијата Нангарар, Џалалабад. Тие исто така побараа затворање на француската амбасада во Кабул и француската влада да им се извини на муслиманите.

XS
SM
MD
LG