Достапни линкови

Напад на Боко Харам во Камерун


Милитанти на екстремистичката група Боко Харам извеле напад во Камерун при што киднапирале шеесетина луѓе. Камерунската влада соопшти дека милитантите нападнале две села во северниот дел на земјата и притоа грабнале десетици луѓе, главно жени и деца. Претходно Чад соопшти дека ќе испрати војници како помош на Камерун во борбата против Боко Харам, екстремистичка група поврзана со Ал Каеда.

XS
SM
MD
LG