Достапни линкови

Порошенко: ќе ја вратиме контролата врз источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Киев ќе ја врати контролата врз источниот дел на земјата каде што се интензивираат борбите меѓу владините сили и проруските сепаратисти. Тој на вчерашниот мировен собир во Киев изјави дека Украина нема да им даде ни сантиметар територија на проруските бунтовници. Во меѓувреме во Москва е соопштено дека Порошенко го одбил мировниот план предложен од претседателот Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG