Достапни линкови

Украинскиот парламент го одобри планот за мобилизација


Илустрација: Украинскиот парламент.

Украинскиот парламент го одобри планот за мобилизација на војници во три бранови оваа година поради тековниот конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина. Со 268 гласови „за“ и еден „против“, пратениците го одобрија декретот на претседателот Петро Порошенко. Првиот бран треба да почне на 20 јануари, вториот во април, а последниот во јуни годинава.

XS
SM
MD
LG