Достапни линкови

Порошенко за утре прогласи ден на жалост


Украинскиот претседател Петро Порошенко за утре прогласи ден на жалост за 12 загинати во ракетен напад врз патнички автобус во источна Украина. Претставници на украинската војска вчера соопшти дека ракета Град испукана од проруските сепаратисти го погодила автобусот на контролен пункт во близина на градот Волноваха во регионот на Доњецк. Бунтовниците негираат дека тие го погодиле автобусот велејќи дека нивната артилерија нема толкав домет. Советот за безбедност на ОН силно го осуди нападот.

XS
SM
MD
LG