Достапни линкови

Средба на Кери и Зариф за иранската нуклеарна програма


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф денеска во Женева ќе разговараат за нуклеарната програма на Техеран. Станува збор за своевидна подготовка на преговорите меѓу Иран и шесте светски сили што за неколку денови продолжуваат исто така во Женева. Во 2013 година двете страни постигнаа привремен договор Иран да ги прекине нуклеарните активности во замена за олабавување на некои економски санкции.

XS
SM
MD
LG