Достапни линкови

Српскиот премиер Вучиќ на Косово


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ со неколкумина министри денеска ќе го посети Косово, чија независност Србија одбива да ја признае. Најавено е дека Вучиќ ќе посети неколку српски енклави по повод Старата нова година. Не се планирани никакви средби со косовските лидери. Шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи изјави дека Приштина ја одобрила оваа посета која ја опиша како хуманитарна и верска.

XS
SM
MD
LG