Достапни линкови

Додик поддржува формирање хрватски ентитет во БиХ


Претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, смета дека е сосема природен стремежот Хрватите да формираат трет ентитет во БиХ, јави Танјуг. Тој се согласува со изјавата на новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ во која и таа ја поддржува идејата, додека некои партии во Федерацијата БиХ оценуваат дека создавањето трет ентитет би ја загрозило земјата.

XS
SM
MD
LG