Достапни линкови

Два самоубиствени напади во Либан


Во самоубиствен напад на напаѓачи близначки во либанскиот град Триполи, загинаа најмалку 9 лица, а повредени се повеќе од 30. Од армијата соопштија дека во едното самоубиство напаѓачот погодил едно кафуле во соседството на Јабал Мохсен. Властите изјавија дека во вториот самоубиствен напад напаѓачот го активирал експлозивот надвор од кафулето, неколку минути по првиот. Огранокот на Ал Каеда во Сирија, фронтот Ал Нусра, ја презеде одговорноста за нападот, соопштувајќи на нивната веб страница. Ал Нусра соопшти дека напаѓачите се либански граѓани обучени во Сирија. Во борбите меѓу мнозинското сунитско население во Триполи и помеѓу малцинското Алави, загинаа голем број луѓе во последните неколку години. Жителите на Јабал Мохсен му даваат поддршка на сирискиот претседател Башат ал Асад. Семејството на Асад владее со Сирија во последните 40 години.

XS
SM
MD
LG