Достапни линкови

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Русија


Меѓународната агенција за крединтен рејтинг „Фич“, го намали кредитниот рејтинг на Русија на најнизок инвестициски степен по драстичното паѓање на цената на нафтата и конфликтот околу Украина, предизвикувајќи најлоша валутна криза од 1998 година. „Фич“ денеска објави дека го намалува рејтингот за рускиот државен долг на БББ-. Агенцијата додаде негативен изглед на рејтингот, велејќи „Економските изгледи значително се влошени од средината на 2014 година, со оглед на остриот пад на цената на нафтата и на рубљата, во комбинација со наглиот пораст на каматните стапки. Стандард и Пурс во април го намали кредитниот рејтинг на Русија на БББ-. Најголемиот извозник на енергија во светот е на работ на рецесија откако цените на суровата нафта паднаа за повеќе од 50 проценти од јуни минатата година и откако Западот воведе санкции по руската анексија на Крим во март.

XS
SM
MD
LG