Достапни линкови

Владата на САД ги предупреди своите граѓани


Илустрација

Американската влада излезе со глобално предупредување при патување на своите граѓани по неодмнешните терористички напади што се случија во Канада, Австралија и Франција. Стејт департментот соопшти дека овие напади, без разлика дали се поврзани со терористички ентитети или со поединци, ги потсетуваат американците на потребата да бидат будни, претпазливи и да ја зголемат нивната безбедносна свест.

Во изјавата, во која е нотиран масакрот на францускиот сатиричен магазин, заложничката криза во Сиднеј и покотниците во канадскиот парламент во октомври, ги повика луѓето да бидат претпазливи и во САД и во странство. Исто така во соопштеието се повикуваат граѓаните да бидат особено внимателни кога се собираат на во поголем број на спортските натпревари и туристичките атракции. Стејт департментот предупредува на зголемена веројатност на одмазнички напади против САД и нејзините партнери во борбата против Исламската држава во Ирак.

XS
SM
MD
LG