Достапни линкови

ЕУ самит како одговор на терористичката закана


Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск изјави дека на следниот самит Унијата дискутира за антитерористичките напори по смртоносниот напад во Париз пред два дена.

Туск денеска во главниот град на Латвија, Рига изјави дека има намера да го искористи самитот на 12 февруари за поширок одговор на ЕУ за овие предизвици.

Како што е познато, маскирани вооружени лица одмаздувајки се за карикатурите на пророкот Мухамедги нападнаа канцелариите на францускиот сатиричен магазин Чарли Ебдо, при што загинаа 12, а беа повредени 11 лица лица.

XS
SM
MD
LG