Достапни линкови

Хандрик Илвес: Русија ги асимилира угро-финските малцинства


Естонскиот претседател Томас Хандрик Илвес.

Естонскиот претседател Томас Хандрик Илвес ја обвини Русија за потиснување на културата на угро-финските малцинства, намалувајќи го образованието на нивните традиционални јазици. Со тоа, според него, се забрзува асимилацијата и исчезнувањето на нивната култура.

XS
SM
MD
LG