Достапни линкови

Четиринаесетгодишно момче убиено во судири во југоисточна Турција


Илустрација: Курди во Турција.

Четиринаесет годишно момче беше убиено за време на судирите меѓу полицијата и курдските демонстранти во југоисточна Турција синоќа, а еден маж беше ранет, изјавија претставници на силите за безбедност. Протестите се одржаа во Џизре, град со претежно курдско население во близина на границата на Турција со Ирак и Сирија, каде изминатите недели имаше судири меѓу поддржувачите на курдската исламистичка партија Хода-Пар и младински групации, поврзани со Курдската работничка партија (ПКК). Нема индикации дека Хода-Пар е поврзана со синоќешниот инцидент. Момчето било застрелано во градите, по што е однесено во болница, каде починало, изјавија претставници на силите за безбедност. Според очевидци момчето било застрелано од полицијата додека се враќало од работа. Дваесет и осумгодишен маж е ранет во судирите и тој е хоспитализиран.

XS
SM
MD
LG