Достапни линкови

Авганистан сè уште без влада


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска одбележа 100 дена на функцијата, сè уште обидувајќи се да формира влада на национално единство со неговиот главен противкандидат на изборите, Абдула Абдула, кој сега ја држи нововостановената функција главен извршен функционер. Договорот за поделба на власта по спорните избори имаше за цел да се избегне граѓанска војна во земјата, но сега има опасност од нов талибански бунт, откако странските борбени сили се повлекоа и им ја предадоа грижата за безбедноста на авганистанските војска и полиција.

XS
SM
MD
LG