Достапни линкови

Паѓаат еврото, рубљата и цената на нафтата


Еврото денеска падна на најниско ниво во однос на американскиот долар во последните девет години, а руската рубља постојано паѓа, додека цената на суровата нафта на светските берзи се спушти на околу 50 долари за барел. Едно евро денеска се менуваше за 1.1864 долари, што е најниско ниво од март 2006 кога европската валута почна полека да закрепнува. Рубљата, пак, изминатата година загуби речиси половина од вредноста.

XS
SM
MD
LG