Достапни линкови

Во Турција се уапсени 22 полицајци поради прислушување


Илустрација.

Турската полиција денеска изврши рација ширум земјата, при што се уапсени 22 полицајци осомничени за нелегално прислушување на нивни колеги, државни службеници и бизнисмени. Апсењата се дел од кампањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган против приврзаниците на својот противник, а поранешен сојузник, свештеникот Фетулах Ѓулен кој живее во САД. Канцеларијата на државниот обвинител во провинцијата Газиантеп ја координирала рацијата во 13 градови, главно во источниот и југоисточниот дел на Турција. Во текот на минатата година турските власти веќе уапсија неколку десетици полицајци осомничени дека го прислушувале Ердоган и останатите функционери.

XS
SM
MD
LG