Достапни линкови

Германија сака Грција да остане во еврозоната


Германија не ги променила позициите кон членството на Грција во еврозоната, изјави Штефен Зајберт, портпарол на германската канцеларка Ангела Меркел. Портпаролот истакна дека Берлин сака Атина да остане членка на 19-члената монетарна унија.

„Целта на Германија е да се стабилизира и да се зацврсти еврозоната со сите земји-членки, вклучувајќи ја Грција“, додаде Зајберт.

XS
SM
MD
LG