Достапни линкови

Рохани-Изолацијата и штети на иранската економија


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека неговата земја не може долгорочно да има одржлив економски раст доколку биде изолирана од меѓународната заедница. За време на телевизиското обраќање тој повика на намалување на државната интервенција во економијата и поголема транспарентност со цел да се стави крај на изолацијата на Иран. Рохани порача дека економијата нема да просперира доколку биде монополизирана од власта. Според него, потребно е и зголемување на конкуренцијата.

XS
SM
MD
LG