Достапни линкови

Израел се противи на одлуката на палестинските власти


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да дозволи војниците и командантите од неговата земја да бидат ставени пред меѓународнито суд во Хаг. Изјавата на Нетанјаху доаѓа по одлуката на палестинските власти да се приклучат на кривичниот суд со цел Израел да биде гонет за воени злосторства. Израел и САД се спортиставија на одлуката. Израел како одговор ги стопираше преносите на даночните исплати на палестинските власти.

XS
SM
MD
LG