Достапни линкови

ОБСЕ ја зголемува набљудувачката мисија во Украина


ОБСЕ соопшти дека планира да го зголеми за двојно бројот на набљудувачи во Украина до крајот на месецов. Набљудувачката мисија ќе биде зголемена од 250 на 500 лица, бидејќи безбедносната ситуација во источна Украина е подобрена. Но, според ОБСЕ, во земјата и понатаму има прекршувања на примирјето на дневна основа.

Повлекувањето на тешката опрема, како што наведуваат од ОБСЕ, што било договорено од сите засегнати страни во Минск во септември минатата година се уште не извршено.

XS
SM
MD
LG