Достапни линкови

ОН оптимисти за справувањето со еболата


Новиот шеф на агенцијата на ОН задолжена за справување со еболата, Исмаил Оулд Чеих Ахмед изјави дека се гледа крајот на болеста. Говорејќи во Гана, тој порача дека еболата претставува голобална криза, која може да биде премостена. Според него, дефинитивно им престои тешко време, но победата ќе биде постигната. Според податоците на СЗО има околу 20 200 потврдени случаи на ебола, а 7900 лица починаа досега од болеста.

XS
SM
MD
LG