Достапни линкови

Во Турција ќе се гради црква за прв пат по Отоманската империја


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турските власти соопштија дека ги одобриле плановите за изградба на првата црква во земјата од крајот на Отоманската империја во 1923 година. Премиерот Ахмет Давутоглу на собирот на верските лидери во Истанбул порачал дека сириската христијанска црква ќе биде изградена на државно земјиште. Турските власти претходно дозволија реновирање на постоечките цркви.

XS
SM
MD
LG