Достапни линкови

Латвија-Ринкевичис ќе ја посети Украина и Русија


Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичис

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичис, чија земја претседава со ЕУ планира да го посети Киев и Москва во првата половина од месецов. Според соопштението, во фокусот на разговорите ќе биде конфликтот во Украина. Министерството посочи и дека Латвија сака да ги слушне ставовите на двете земји за тоа како да се стави крај на кризата. Ринкевичис се очекува да го посети Киев на 9 или 10 јануари додека Моска на 12.

XS
SM
MD
LG