Достапни линкови

Обама одобри нови санкции против Северна Кореја


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека одобрил воведување на нови санкции против Северна Кореја како одговор на хакерскиот напад против Сони Пикчрс Ентертејмнт. Вашингтон го обвини Пјонгјанг за нападот. Белата куќа соопшти дека Обама наредил да се спроведат санкции против три ентитета во Севрана Кореја, меѓу кои државна компанија за оружје и разузнавачка агенција, како и против 10 владини претставници. Мрѓу нив се претставници кои се стационирани во Русија, Иран, Сирија, Кина и Намбија.

XS
SM
MD
LG