Достапни линкови

ОН-Се уште не е завршена битката со еболата


Шефот на мисијата на ОН за справување со еболата Ентони Банбури изјави дека земјите од западна Африка се уште имаат долг пат во справувањето со болеста. Според него, напорите против еболата биле успешни, но предупреди дека епската битка за стопирање на болеста тек престои. Тој порача дека е сигурен оти бројот на случаи на ебола ќе започне на опаѓа на почетокот на годинава. СЗО соопшти дека речиси 7800 луѓе починале од болеста.

XS
SM
MD
LG