Достапни линкови

Балканците без шанси за азил во Шведска


Илустрација.

Барателите на азил во Шведска од земји како Косово, Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Албанија имаат исклучително мали шанси да добијат позитивен одговор и бегалски статус, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Според најновите податоци што ги обелодени шведскиот Миграциски завод, во текот на 2014 година биле одобрени само околу еден процент од поднесените барања за азил во Шведска од страна на државјани од балканските земји.

XS
SM
MD
LG