Достапни линкови

Минатата година најсмртоносна за Ирак


Во Ирак во 2014 година загинале повеќе од 15 000 луѓе, соопшти денеска ирачката Влада. Минатата година според податоците на Владата била една од најсмртоносните. Во судирите во таа земја во периодот од 12 месеци биле повредени повеќе од 22 000 луѓе. Војската на исламскиот џихад лани спроведе офанзива од големи размери и ја превзеде контролата над повеќе ирачки области.

XS
SM
MD
LG