Достапни линкови

САД ослободија пет затвореници од Гвантанамо


Соединетите држави ослободија пет затвореници од воениот затвор Гвантанамо на Куба и ги испратија на дослужување на казната во Казахстан. Станува збор за тројца Јеменци и двајца Тунижани кои над една деценија беа затворени во Гвантанамо. Тие биле заробени во Пакистан под сомневање дека биле припадници на Ал Каеда. Во моментов во Гвантанамо имало уште 127 затвореници.

XS
SM
MD
LG