Достапни линкови

Палестинската резолуција не мина во СБ на ООН


Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја одби палестинската предлог резолуција со која се бара завршување на израелската окупација во наредните три години. За резолуцијата гласале осум членки, две биле против, а пет воздржани. Соединетите држави гласаа против и инсистираат на преговори кои би довеле до мировно решение меѓу Израел и Палестинците.

XS
SM
MD
LG