Достапни линкови

Русија: прелевање исламисти од Авганистан


Рускиот специјален пратеник во Авганистан Замир Кабулов во интервју за руската новинска агенција Интерфакс предупреди дека авганистански исламисти се концентрирале на границата со Таџикистан и Туркменистан. Според него, станувало збор за над седум илјади исламисти главно од Централна Азија кои тренирале во неколку кампови во близина на границата.

XS
SM
MD
LG