Достапни линкови

Исчезнатиот малезиски авион, најверојатно се урнал во море


Шефот на индонезиската агенција за спасување изјави дека исчезнатиот авион на малезиската компанија Ерасија најверојатно се урнал во морето. „Врз основа на координатите што ни се на располагање, по се изгледа авионот е на дното на морето“, рече Банбанг Соелестио. Ербасот А320-200 со сто шеесет и две лица бил на лет од Индонезија за Сингапур кога бил загубен контактот со него. Поседната информација од пилотот била дека тој сакал да го избегне невремето во тоа подрачје.

XS
SM
MD
LG