Достапни линкови

Дачиќ:Треба да се спушти топката со Косово


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека до крајот на јануари или почетокот на февруари ќе биде реконструирана Владата на Србија. Во врска со разликите помеѓу претседателот на Србија, Томислав Николиќ и германскиот амбасадор во Белград, Хајнц Вилхелм, за тоа дали независноста на Косово е услов за членството на Србија во Европската унија, Дачиќ изјави дека е време да се „спушти топката“.

-Треба да се биде релаксиран во сета оваа историја. Јас го разбирам претседателот, но треба да се спушти топката, рече Дачиќ.

XS
SM
MD
LG