Достапни линкови

Путин: Западот е виновен за украинската криза


Рускиот претседател Владимир Путин потпиша нова воена доктрина повторувајќи ги обвинувањата на Кремљ дека западните држави го спонзорирале државниотудар во Украина. Во соопштението од Кремљ се велидека Путин потпишал ажуриран документ, во кој се вели дека Русија се соочува со закани од странски држави кои инсталираат владини непријателина нејзините интереси во земјите долж границите. Ажурираниот документ, исто така, содржи и други аспекти на Украинската криза, вклучувајќи ги санкциите на САД и ЕУ против Русија. Тој ги наведува ризиците презентирани од страна на организации на странски влади и нивните коалиции против Руската Федерација. Руски официјални лица ги обвинуваат САД и ЕУ декапомагаа во соборувањето на владата на украинскиот претседател Виктор Јанукович и формирањето на прозападната влада во Киев. Западните нации ги отфрлија обвинувањата и ја обвинија Русија за нелегално присоединување на Крим и поддршка на вооружените сепаратисти во источниот дел на Украина.

XS
SM
MD
LG