Достапни линкови

Кулиќ го достави извештајот за падот на „Кингерот“ во Македонија


Илустрација.

Новиот извештај за падот на „Кингерот“ во кој загина претседателот Борис Трајковски и осумчлената делегација, претпладнето босанскиот истражител Омер Кулиќ му го предаде на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. Во текот на денот тој ќе им биде предаден и на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на премиерот Никола Груевски и на обвинителот Марко Зврлевски. Кулиќ неделава им го предаде извештајот и на босанските власти. Авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски се случи на 26 февруари 2004 година.

XS
SM
MD
LG