Достапни линкови

Киев и сепаратистите договорија размена на заробеници


Киев и проруските сепаратисти на првата рунда преговори за зацврстување на примирјето што се одржа во Минск постигнаа договор за размена на сите затвореници што ги држат двете страни. На овие преговори учествуваа претставници на Украина, Русија, сепаратистите и ОБСЕ. Ќе бидат размените 150 украински војници со 225 бунтовници. Втората рунда преговори треба да се одржи денеска, но се уште останува нејасно дали тоа и ќе се случи.

XS
SM
MD
LG